1,000.00 ₺ ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava!
Berjerin Dekorasyondaki Önemi
Buradasınız: Anasayfa / Blog
8 Şubat 2020, Cumartesi
Berjerin Dekorasyondaki Önemi
Berjerin Dekorasyondaki Önemi Berjer tekli koltuk anlamına gelir. Berjerler günümüze Fransız kültüründen gelmiş olup arkası yassı ve uzun yan kolları bulunan tekli koltuklardır. 15. Yüzyıldan bu yana hala özelliğini koruyan berjerler Salon ve oturma gruplarının olmazsa olmazı içinde yer alıyor.
Berjerin Dekorasyondaki Önemi

Berjerin Dekorasyondaki Önemi

Berjer tekli koltuk anlamına gelir. Berjerler günümüze Fransız kültüründen gelmiş olup arkası yassı ve uzun yan kolları bulunan tekli koltuklardır. 15. Yüzyıldan bu yana hala özelliğini koruyan berjerler salon ve oturma gruplarının olmazsa olmazı içinde yer alıyor. Klasik ve modern tasarımlarda üretilen berjerler evi tek başına muhteşem gösterebiliyor.


Odanın cam kenarına konulan berjerler sizin için özel alan olabilir. Manzaranın karşısına koyduğunuz berjer koltuğunuzda çay kahve keyfi rahat bir oturumla tamamlanacaktır. Özellikle salon takımlarında daha çok tercih edilen berjer takımları koltukları tamamlayıcı görevi görüyor. Berjer koltukları sadece koltuk takımında değil köşe takımlarında da muhteşem bir görüntü sergiliyor.

Berjer modellerimiz için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

https://kulis.com.tr/urun-kategori/1/mobilya-%7C-luks-mobilya

Berjer Koltuğun Odaya Uyumu Nasıl Olmalı?

Berjer tercihi yaparken salonunuzda kullanacağınız oturma grubu oldukça önemlidir. Salonunuzda köşe takımı kullanacaksanız köşe takımının berjer koltuklar ile uyum sağlayacağından emin olmalısınız. Bazı köşe takımları berjer koltuklar ile uyum sağlayamaz ve bu da kötü bir görüntüye sebep olur. Köşe takımları genelde berjer olmadan satılır. Sizde köşe takımınıza ek olarak berjer alacaksanız renklerin uyum göstermesine ve modellerin birbirini tamamlamasına dikkat etmelisiniz.
Salon oturma koltuk grubunuzda berjer kullanırken berjerlerin salondaki atmosfere uyum sağlayıp sağlamadığına dikkat etmelisiniz. Berjerlerin salondaki havaya uyum sağlaması için duvar rengiyle, yemek masasıyla, halıyla ve diğer eşyalar ile şık bir kombin oluşturması gerek. Salon takımınız için berjer seçerken bu ayrıntıları dikkate almanızda fayda var.


Berjer Koltuğu Keyif Demektir

Berjer koltuklar yalnızca salon takımınızın tamamlayıcısı değil, aynı zamanda sizin keyif koltuğunuz olabilir. Sırtınıza göre tasarlanmış berjer koltuklar ile anın tadını çıkarabilirsiniz. Tekli koltuğunuza kurularak kitap okuyabilir, çay kahve keyfi yapabilir, cam kenarından manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.
Berjer koltukların piyasaya çıkması da keyif sürmeye dayanır. İlk çıktığı zamanlar insanlar şömine karşısında otururken yüzünü ateşten korumak için bu koltuklar kullanılıyordu. Günümüzde hâlâ şömine karşısında keyifle kullanılan berjer koltuklar sadece tekli koltuk olarak düşünülmemelidir.


Berjer Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Berjer, her koltuk modeliyle ahenk sağlayacak bir koltuk türüdür. Yine de berjerlerin kullanılacağı koltuk takımını alırken seçici davranmak gerekir. Örneğin klasik koltuk takımına spor model berjer takımı hoş durmaz. Salonunuzda kullanacağınız berjer takımlarının şık durmasını istiyorsanız bu detay çok önemlidir. Berjer seçimi yaparken bir diğer önemli nokta da renk seçimidir. Evinizi güzel gösteren de kullandığınız renklerdir. Ne kadar birbiriyle uyumlu renk kullanırsanız berjer koltuklarınız salonunuzda o kadar iyi uyum sağlar.
Berjer seçimi yapılırken kullanım alanı da oldukça önemlidir. Eğer oturmak için berjer takımı alacaksanız koltuğun büyüklüğü önemlidir. Rahat ve konforlu şekilde oturmak istiyorsanız oturma alanının geniş olması gerekir. Ancak berjer takımınızı aksesuar olarak kullanacaksanız koltuğun büyüklüğü çok önemli değildir.
Berjer satın alırken ağırlığına da dikkat etmelisiniz. Eğer sürekli eşya değiştirmeyi seviyorsanız hafif berjer koltuk satın almalısınız. Berjer koltukların kollu ve kolsuz olmak üzere iki çeşidi vardır. Eğer otururken rahat etmek istiyorsanız kollu berjer takımı almanız gerekir.


Berjer Koltukların Temizliği

Berjer koltukların şık durması kadar temiz durması da önemlidir. Temizlik, ürünlerin daha parlak ve yeni durmasını sağlar. Eğer kolay temizlik yapmak istiyorsanız silinebilir kumaşları koltuğunuzda kullanmayı tercih edebilirsiniz. Böylece ıslak mendile ya da hafif bir deterjanla bile zorlu lekeleri bile kolayca çıkarabilirsiniz.
Bekâr ya da yaşlı insanlar için koltuk temizliği uzun sürse de önemli değildir ancak çocuklu bireyler için koltuk temizliği olmazsa olmazdır. Çocuklar hareketli bir çağda oldukları için evi kirletmeleri çok muhtemeldir. Annelerin de bol vakti olmadığı için kısa sürede koltuk temizliği yapmak oldukça avantajlıdır. Bu nedenle silinebilir kumaş tercih etmek en mantıklısı olacaktır.


Berjer Koltuklar da Renk Seçimi

Berjer koltuklarında pek çok renk seçeneği mevcuttur. Bu renkleri seçmek sizin en doğal hakkınız ancak berjer koltuklarda renk seçimine dikkat etmek gerekir. Eğer berjer koltukları koyacağınız oda küçükse açık renk tonlarında berjer koltuk takımı tercih etmelisiniz. Ancak berjer koltukları kullanacağınız oda büyükse açık ya da koyu renk tonlarında berjer koltuk takımı kullanabilirsiniz.
Odanın büyüklüğüne göre berjer koltuk rengi seçmek ortamı daha da aydınlık gösterir. İçinizi açan bir odada oturmak istiyorsanız berjer koltuk alırken renk seçimini iyi yapmalısınız. Ayrıca berjer koltuk rengi seçerken duvarların rengine ve odada kullanacağınız aksesuarların rengine de önem vermelisiniz.
Ev Dekorasyonunda Berjer Takımı Kullanmak

Evinizi dekor ederken dikkat etmeniz gereken eşyalardan biri de berjer koltuklardır. Dekorasyonunuzda berjer koltuklarınızın yerini, rengini ve modelini iyi belirlerseniz şık bir dekorasyon yapabilirsiniz. Berjer koltuk takımının yerini belirlerken salonunuzdaki eşyaların konumu, salonunuzun güneş alıp almadığı ve salonunuzun büyüklüğü çok önemlidir.
Eğer salonunuz genişse ve pencerenin önü müsaitse berjer koltuklarınızı pencerenin önüne koyarak bir sehpa ile berjer koltuk takımınızı taçlandırabilirsiniz. Birçok kişi berjer koltuk takımını pencerenin önünde kullanmayı tercih ediyor çünkü gün ışığını ve içeriden gözüken manzarayı berjer koltukları oturarak izlemek çok daha keyifli oluyor.
Eğer berjer koltukları koyacağınız odada şömine varsa şöminenin karşısına 2 adet berjer koltuk koymak da çok iyi bir fikir olacaktır. Böylece şöminenin karşısında berjer koltuklarınıza oturarak şömine ateşinin görüntüsünün tadını çıkarabilirsiniz.


Berjer Koltuk Modelleri

Berjer koltuk modelleri oldukça çeşitlidir. Berjer koltuklarında genelde tek renk kullanılsa da desenli berjer koltuk takımları da oldukça sık tercih edilir. Berjer koltuk takımları klasik berjer, retro berjer, modern berjer ve kolsuz berjer olmak üzere 4 grupta incelenir. Kolsuz berjer koltukları daha çok işletmeler tarafından kullanılsa da evininizde de kolsuz berjer koltukları ile değişik bir hava oluşturabilirsiniz.
Modern berjerler daha albenili olur ve kumaşı daha kalın olur. Görüntüsü tıpkı padişah koltuğunu andırır ve büyük salonlarda çok tercih edilir. Farklı renk tonlarında modern berjer koltuk kullanabilirsiniz. Berjer koltuklarında genelde düğme, çiçek ve çizgi desenleri kullanılır. Sizler de zevkinize göre berjer koltuklarınıza bu desenlerden yaptırabilirsiniz.


Berjer Koltuk Tasarımı

Çok çeşitli berjer koltuk tasarımı vardır. Birçok firma çeşitli modellerde ve renklerde tasarlanmış berjer koltukları dükkânda ve kataloglarda sergilerken insanlara kendi tasarımını berjer koltuklarda uygulama fırsatı sunuyor. Herhangi bir yerden berjer koltuk satın alırken desenini ve rengini kendi zevkleriniz doğrultusunda yaptırabilirsiniz.
Berjer koltuk takımlarınıza aksesuar yastık koyabilir, oturma ve yaşlanma alanını çiçek modeli ile tasarlayabilir veya çeşitli süslemeler ile berjer koltuk daha kullanışlı hâle getirilebilir. Berjer koltuğu düz renkte ve desensiz yaptırıp koltukların üzerine konulacak aksesuar yastıklarını baskılı talep eserek evinize bu şekilde renk katabilirsiniz.


Berjer Koltuk Fiyatları

Berjer Koltuk fiyatları berjer koltuğun boyutuna, kullanılacak modele ve renk seçeneğine göre farklılık gösterir. Ebat olarak daha geniş olan berjer koltukları fiyatta da artış gösterir. Modele göre fiyat artışında ise modern koltuklar klasik koltuklara göre daha pahalıdır ancak daha şık bir görüntü sağlarlar. Desenli berjer koltukları da düz renk berjer koltuk takımına göre daha pahalıdır.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın