1,000.00 ₺ ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava!
Mobilya Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Buradasınız: Anasayfa / Blog
23 Ocak 2020, Perşembe
Mobilya Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Mobilya Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Herkes evine mobilya alırken ya da mobilyalarını yenilerken güzel bir heyecan hisseder. Yeni mobilya, yenilenmiş yaşam alanı herkesi mutlu eder. Bu güzel heyecandan dolayı da mobilya seçimi ve satın alması gözümüze kolay görünür.
Mobilya Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Mobilya Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Herkes evine mobilya alırken ya da mobilyalarını yenilerken güzel bir heyecan hisseder. Yeni mobilya, yenilenmiş yaşam alanı herkesi mutlu eder. Bu güzel heyecandan dolayı da mobilya seçimi ve satın alması gözümüze kolay görünür. Bir yatağa ihtiyacınız varsa yatağı koyacağınız yerin ölçüsünü alarak işe başlarsınız. Beğendiğiniz ve aldığınız ölçüye uyan herhangi bir yatağı satın alabileceğinizi hissedersiniz.

Aslında kusursuz bir yaşam alanı oluşturmak için o yatağı seçerken dikkat etmeniz gereken başka şeyler olduğunu da unutmamak lazım. Tabii ki bu sadece yatak odası ve yataklar için geçerli değildir. Evin her odasındaki her mobilya parçası için bunu söyleyebiliriz.

Profesyonel dekoratörlere soracak olursanız size tam anlamıyla kusursuz gelmeyen hiçbir mobilyayı satın almamanızı tavsiye eder. Gereğinden büyük, gereğinden küçük, renk ya da doku uyumuna katkı sağlamayan her mobilya ürünü odadaki ambiyansı bozacaktır. Ama bu durum gözünüzü korkutmamalıdır. Mobilya almanın püf noktaları ile ilgili  vereceğimiz ipuçları sizi zahmetten ve yanlış mobilya seçiminden kurtaracaktır.

Seçtiğiniz mobilya duvar ve zemin uyumunu tamamlamalıdır

Koltuklar, sehpalar gibi mobilyalar duvarlarla zemin arasındaki dolgu malzemeleri gibidir. Çünkü gözümüz, zeminden duvara doğru ilerlediğinde ikisi arasında kalan mobilyaların düzeni bozan bir görünüm oluşturmasına olumsuz tepki verir. Duvarlar ve zeminle uyumlu olmayan bir mobilya, mobilyanın kendi tasarımı ve modelinden bağımsız olarak kötü görünür. Zemin ve duvar arasında kusursuz bir akış yaratan, tutarlı renk ve malzemelere sahip mobilyaları tercih etmeniz gerekir.

Mobilya ve Dekorasyonda Renk Çeşitliliği

Yaşam alanlarımız için mobilya seçerken genellikle renk uyumu konusunu abartırız. Dekorasyonda en sık yapılan hatalardan biri budur. Örneğin; bir salonun koltuk veya kanepelerinin her biri aynı renkte olursa daha güzel olacağı zannedilir. Yakın geçmişe kadar bu estetik anlayışı benimsenmişti. Fakat günümüzde renkler ve tonlar söz konusu olduğunda dekorasyonlar renklendi denilebilir.

Birbirleri ile uyumlu fakat çok çeşitli renk kullanımı çağdaş dekorasyonların en belirleyici özellikleri arasında yer alır. Son trend oturma odası takımlarında tümü aynı renk ve desenlere sahip bir takım bulmak pek mümkün değil. Mobilya seçiminde de gözü yormayan ama yüksek enerji veren bir renk çeşitliliğini deneyebilirsiniz.

Orta sehpanızın yüksekliği, TV ünitesinin büyüklüğü ve koltuk takımının boyutları birbirlerini engellemeyecek şekilde tercih edilmelidir. Ayrıca genellikle mobilyaların genişliğine bakılır ama yüksekliği de hesaba katılmalıdır. Basık tavanlı bir evde fazla yüksek mobilyalar kullanmak bir sorun haline gelecektir.

 

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın